„Zadomowienie”

Realizacja

Projekty, które możemy wykonywać w pełnym zakresie są dla nas bardzo ważne i wyjątkowe. Jesteśmy obecne podczas całego procesu powstawania wizji wnętrz. To trochę, jak wypuszczanie dziecka w świat… Przez wiele miesięcy pracujemy, dopieszczamy, dbamy o każdy szczegół. Chcemy, żeby wnętrze, które zostawiamy naszym klientom służyło im, jak najlepiej, spełniało swoje funkcje, cieszyło swoim pięknem i poprawiało jakość życia. Dzięki temu, że do końca pilnujemy wszystkich detali, możemy być pewne, że efekt końcowy będzie zachwycający.

Proces dochodzenia do ostatniego etapu jest czasochłonny i często wymaga determinacji zarówno od projektanta, jak i właścicieli. Jednak ta ostatnia prosta pozwala stworzyć skończone dzieło, w którym każdy element jest przemyślany i odpowiednio dobrany. Wnętrze tworzy spójną całość.

Kiedy kończymy wszystkie rysunki i przechodzimy do realizacji naszych założeń, musimy przeprogramować się na współpracę z wykonawcami. Mając ogromny szacunek do ich pracy oraz starając się dobierać sprawdzone ekipy nie mamy problemów z przedstawieniem im naszych oczekiwań i planów. Dużą wagę przykładamy do omówienia wszystkich elementów projektu. Zawsze chcemy mieć pewność, że wszystko jest zrozumiane i wyjaśnione.

Kolejnym etapem jest oczekiwanie na pierwsze efekty. Ten proces jest dla nas bardzo emocjonujący. Powoli, krok po kroku wizja wnętrza, nad którą pracowaliśmy wiele tygodni , urzeczywistnia się i nabiera ostatecznego kształtu.

Kiedy ekipa remontowa kończy swoją pracę czekamy na montaże mebli, podłóg i drzwi. Ostatnim etapem jest dostawa pozostałych mebli i dodatków. Później nasi inwestorzy mogę przejść już samodzielnie pracochłonny proces przeprowadzki.

Dbając przede wszystkim o komfort domowników nie umawiamy się na sesję zdjęciową od razu. Chcemy, dać czas właścicielom na odnalezienie w nowej przestrzeni. Sesja jest dla nas ukoronowaniem naszej pracy i największą nagrodą. Same zresztą potrzebujemy czasu, aby należycie przygotować się do zdjęć. Wraz z fotografem poszukujemy najlepszego sposobu na wydobycie piękna wnętrz. Często na tym etapie stylizujemy wnętrze. Wybieramy ostatnie dodatki i dopieszczamy szczegóły. Potem do dzieła przystępuje fotograf.

Uważamy, ze najlepszym wyrazem naszych osiągnięć, jako projektantów wnętrz są fotografie ze zrealizowanych projektów. Pokazując Wam, jak realnie wyglądają zaprojektowane przez nas wnętrza, przedstawiamy Wam, jakich efektów możecie się spodziewać. Projekt, jest sposobem na przekazanie wizji, jest formą komunikatu, który ma doprowadzić nas do końcowego etapu, który jest przecież najważniejszy.

To w zaprojektowanym przez nas wnętrzu będziecie żyć, spędzać czas, odpoczywać lub pracować. Wizualizacje i rysunki, są tylko przejściowym etapem, a przestrzeń, która powstaje dzięki niemu jest celem naszej pracy. Dlatego tak ważne jest dla nas pokazywanie Wam, jak największej liczby zrealizowanych projektów.

Piękno i funkcjonalność

Sztuka i użytkowanie

Bardzo lubimy określenie sztuka użytkowa. W języku polskim odnosi się ono do wzornictwa przedmiotów codziennego użytku. Uważamy jednak, że pojęcie sztuka użytkowa, może trafnie opisywać również architekturę wnętrz.

Pierwsze słowo jest w tym duecie niezwykle ważne. Sztuka bowiem, jest podstawową wartością, która cechuje naszą pracę. Kończąc Wydział Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych byłyśmy kształcone w zakresie sztuki. Malarstwo, rzeźba, rysunek czy kompozycja to były fundamenty naszej drogi do zostania niezależnymi twórcami.

Myślę, że w pogoni za terminami, kosztorysami i tabelkami, zapominamy, jak dużą wartością jest nasze artystyczne przygotowanie oraz wrażliwość, która pozwala nam z innej perspektywy postrzegać świat. Urządzać wnętrza może każdy, lecz nie wszyscy potrafią stworzyć artystyczne dzieło, pracę, która jak obraz ma swoją kompozycję, strukturę i klimat. To wszystko zawiera się głównie w pierwszym etapie procesu projektowego. Oczywiście nie jest to jednak wszystko…

Zaprojektowane wnętrze poza tym, że musi być piękne, musi być użytkowe, funkcjonalne. Obraz czyli projekt, który malujemy własnymi narzędziami jest wyjątkowy, dlatego, że żyje. Żyje w każdym wnętrzu, które oddajemy do użytkowania. Znalezienie równowagi pomiędzy tym co artystyczne, a tym co funkcjonalne jest najważniejszym zadaniem każdego projektanta.

Nikt nie chce mieć pięknego wnętrza, które jest niewygodne, ani najbardziej funkcjonalnego, które jest brzydkie lub nudne. Projektant, chcąc stworzyć harmonijną przestrzeń potrzebuje zadbać o komfort swojej pracy. Potrzebuje czasu dla przemyśleń, dla poszukiwania odpowiednich inspiracji, dla sprawdzania różnych wariantów koncepcji itp. Z tego powodu zachęcamy wszystkich, którzy myślą o współpracy z nami, aby nie czekali na ostatni moment, żeby dali nam i sobie możliwość spokojnej i satysfakcjonującej współpracy.

Chcemy Wam powiedzieć, że pracując dla Was, tworzymy artystyczną, spójną i skrojoną na Waszą miarę wizję, która następnie w sposób rzeczywisty będzie służyła Wam latami. Decydując się na współpracę z projektantem inwestujecie, a zatem oczekujecie. W naszej pracy poszukujecie niestandardowych rozwiązań, których nie spotkacie u sąsiadów i wszystkich znajomych. Chcecie czuć, że Wasze miejsce jest wyjątkowe i stworzone specjalnie dla Was. Bardzo cieszymy się, że obdarzacie nas tak ogromnym zaufaniem i chcecie podzielić się z nami tym czasem i wspólnie wykreować Wasze marzenia.

Jesteśmy po to, żeby ułatwić Wam codzienność i stworzyć ją piękniejszą.

Cztery Kąty

Z największą przyjemnością możemy pochwalić się publikacją naszej realizacji w magazynie "Cztery Kąty". Projekt kawalerki na krakowskich bronowicach jest jednym z naszych ulubionych. Piękne, jasne wnętrze, które służy już właścicielowi parę lat okazało się ponadczasowe i wciąż aktualne.

Hygge

W ostatnim czasie ogromną popularność zdobył duński termin hygge. Promuje się go, jako sposób na szczęście. W polskich księgarniach możemy znaleźć kilka publikacji dotyczących tego tematu. Czym zatem jest hygge?

Okazuje się, że nie znając duńskiej kultury, od kilku lat zaczęłyśmy zwracać uwagę na chwile, rzeczy, momenty, które można określić przymiotnikiem hyggelig. W naszych domach zawsze staramy się zbudować przytulną, przyjazną atmosferę. Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami, które poprawiają nam nastrój.

Czytając o najważniejszych elementach budujących hygge miałyśmy nie lada ubaw. Kocyki, poduszki i niezliczone lampiony to przedmioty, których nigdy nie mamy dość, a które Duńczycy w swojej kulturze również doceniają, jako najbardziej hyggeling. W długie zimowe wieczory uwielbiamy otulać się, ogrzewać pod ulubionymi, miękkimi pledami.

Mimo, że Duńczycy mogą bardziej narzekać na pogodę niż my, niedogodności atmosferyczne przez połowę roku,chyba bardzo nas łączą. Długa zima powoduje, że jesteśmy zmuszeni większą część czasu od października do kwietnia spędzać w domu. Z tego powodu staramy się, aby jego przestrzeń zrekompensowała nam miesiące mrozu, ciemności oraz wigoci. Ciepłe, dolne oświetlenie pomaga stworzyć we wnętrzu relaksującą atmosferę, której tak szukamy w zimne, długie wieczory.

Dom, w którym poczujemy hygge, to miejsce w którym wszyscy czują się dobrze, gdzie nikt nikogo nie stresuje, a czas spędzany jest bez specjalnego „nadęcia”. Zwierzęta oraz dzieci mogą czuć się swobodnie i nikt nie przejmuje się rozsypanym chlebem lub piaskiem na podłodze. Dom, który w sposób nonszalancki i nienachalny zachwyca swoim przytulnym pięknem.

Lubimy piec, gotować i przyjmować gości. Wspólnie spędzany czas jest kwintesencją prawdziwego hygge. Domowe potrawy nadają posiłkom niepowtarzalnego klimatu, a te budują więzi i rodzinne tradycje.

Hygge to też ulotne chwile, gdy czujemy, ze jest pięknie, kojąco i relaksująco. Taki moment możemy uchwycić kiedy układamy puzzle z dziećmi, pies leży nam na kolanach, a w tle sączy się ulubiona muzyka.

Duńczycy przywiązują wagę do prostoty. Im coś jest mniej wyrafinowane tym lepiej. Żeby czuć hygge nie trzeba chodzić po drogich restauracjach, ani przygotowywać wykwintnych dań. Domowe ciasto jest dużo bardziej hyggeling, niż wyszukany deser.

Czym więc jest hygge?

Dla nas to bycie uważnym. To rysowanie mapy wspomnień, na której nie zapisane jest co i ile posiadasz, ale co i z kim przeżywasz. Rodzina, przyjaciele i wspólnie spędzane chwile w sposób szczery i pozbawiony zakłamania są dla nas prawdziwym hygge.

Choć hygge nie wywodzi się z naszej tradycji i kultury, mamy podobnie, jak Duńczycy zamiłowanie do celebrowania chwili. Najlepiej widać to w okresie Świąt, kiedy każda gospodyni dwoi się i troi, żeby każdego roku ten czas był wyjątkowy. To co możemy nauczyć się od Duńczyków to z pewnością poszukiwania hygge w naszym życiu nie tylko od święta, ale w każdym dniu naszego życia.

Pomyśl...

Chcemy zmiany, szukamy wolności, potrzebujemy przestrzeni

Kreuj swoje życie, tworząc własną przestrzeń.

Przestrzeń w której żyjesz jest ważna. Wpływa na relacje, nastrój, komfort. Projekt wnętrz powinien odzwierciedlać charakter, potrzeby i marzenia ludzi którzy będą z niego korzystać. Bliskie poznanie Twoich oczekiwań pozwoli nam stworzyć miejsce, w którym będziesz przeżywać piękne chwile, przyjmować gości, pracować, tworzyć, wychowywać dzieci. Przestrzeń ma z Tobą współgrać , być Twoim sprzymierzeńcem. Praca z projektantem to współtworzenie idealnej przestrzeni do życia. Naszym celem, jest możliwość kreowania wnętrz, będących odzwierciedleniem Twoich potrzeb i pragnień.

Odkryj wolność w przestrzeni życiowej.

Wnętrze w którym żyjesz, potrafi oddziaływać na Twoje relacje z bliskimi i otoczeniem. Powinno pomagać Ci czuć się sobą, nie ograniczać Cię, koić a nie przytłaczać. Wolność przy współpracy nad projektem polega na wzajemnym słuchaniu, szacunku oraz rozumieniu swoich potrzeb. Pragniemy wolności, żeby tworzyć, tak jak Ty potrzebujesz jej aby swobodnie mówić o swoich marzeniach. Decydując się na współpracę z projektantem , oczekujesz niepowtarzalnego dzieła. Aby je stworzyć potrzebujemy przestrzeni do artystycznego wyrazu naszej wizji, zbudowanej z Twoich potrzeb i marzeń. Praca projektanta to działalność artystyczna, wymaga otwartości, inspiracji, komfortu tworzenia. Jak każda sztuka, potrzebuje wolności.

Chcesz zmian? Znajdź je w sobie.

Jesteśmy spragnione zmiany. Potrzebujemy ich aby móc z pasją dla Was tworzyć. Wieloletnia obserwacja, doprowadziła nas do wniosku, że praca projektanta została spłycona. Dla nas to coś więcej niż dobór kolorów ścian czy właściwej lampy. Tworząc każdą przestrzeń, kreujemy Wasz czas spędzany we wnętrzu, Wasze interakcje. Wpływamy na jakość Waszego życia. Chcemy podkreślić znaczenie projektu, w kontekście planowania życia, który wykonuje się na lata. Chcemy podzielić się z Wami prawdziwym doświadczeniem, jakim jest przyjemność twórczej pracy. Zmiana często polega na zweryfikowaniu swoich działań. Chcemy powrócić i czerpać z korzeni. Wiele lat temu podjęłyśmy decyzję o wyborze zawodu architekta wnętrz. Nasze artystyczne zamiłowania oraz pasja zaprowadziły nas na studia na krakowskiej ASP. Dziś chcemy powrócić do bezcennej nauki i wielu otrzymanych lekcji. Nauczyłyśmy się projektować, czerpiąc inspirację ze sztuki, natury, otaczającego świata. Chcemy Wam pokazać , że poza profesjonalizmem i doświadczeniem, za każdym naszym dziełem kryje się artystyczny wyraz. Zgłaszając się do projektanta oczekujecie zmiany. Jeśli jednak chcecie doświadczyć nowej jakości, musicie odnaleźć przestrzeń i otwartość w SOBIE, aby w pełni wykorzystać NASZ potencjał.

Wolność pochodzi z wnętrza. F. L. Wright

Praca konkursowa

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z architektem wnętrz?

Jeśli zdecydowaliście, że Wasze wymarzone wnętrze będzie profesjonalnie zaprojektowane i wybraliście projektanta, który pomoże Wam zrealizować to wyzwanie, to zastanawiacie się pewnie, jak przygotować się na pierwsze spotkanie.

Żeby maksymalnie wykorzystać czas w trakcie Waszego pierwszego spotkania z architektem wnętrz warto przemyśleć, jakie informacje chcemy mu przekazać.

Projektant poznając Was, będzie starał się prawidłowo odczytać różne komunikaty, które będziecie kierować w jego stronę. Dla niego najważniejsze, na tym etapie, jest zrozumienie Waszych potrzeb, preferencji i wyobrażeń o projektowanej przestrzeni.

W tym zadaniu możecie mu pomóc. Jasność i klarowność przekazywanych informacji, pozwoli na szybkie i bezproblemowe osiągnięcie satysfakcjonujących, dla obu stron efektów.

Pamiętajcie, że dla projektanta najbardziej naturalnym językiem jest język obrazu. Dobra komunikacja, poza tym co powiecie, zależy również od tego, jakie obrazy pokażecie na pierwszym spotkaniu.

Najważniejsze zagadnienia, które muszą być poruszone przed rozpoczęciem projektu to dostępność do dokumentacji technicznej, możliwość oględzin inwestycji, oczekiwania funkcjonalne i estetyczne oraz marzenia i oczekiwania względem projektowanej przestrzeni.

Materiały, które powinniście przygotować na spotkanie to rzut wnętrza oraz fotografie. Jeśli nie ma możliwości wykonania zdjęć, bo budynek nie jest jeszcze gotowy, dobrze jest zaopatrzyć się w inną dokumentację techniczną np. przekrój, rysunki elewacji itp.

Jeśli jesteście posiadaczami lokalu, sprzedawanego przez firmę deweloperską, możecie poprosić odpowiednią osobę o udostępnienie takich rysunków. Jeśli Wasz budynek został przygotowany, dla Was przez architekta możecie przedstawić efekty jego pracy projektantowi.

Mimo, że być może dla Was plany nie są niczym zrozumiałym, architekt wnętrz odczyta z nich wszystkie informacje, które pozwolą mu wyobrazić sobie Wasze wnętrze.

Jeśli nie ma możliwości przedstawienia, żadnej dokumentacji technicznej, najlepiej umówić się na terenie inwestycji, wtedy projektant sam dokona potrzebnych pomiarów.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie inspiracji. Mogą to być zdjęcia z gazet, pliki z portali wnętrzarskich lub własne zdjęcia zrobione u znajomych, czy w innych odwiedzanych miejscach. Niezbędne jest jednak omówienie ich z projektantem. Czasem na prezentowanych fotografiach podoba się Wam tylko część aranżacji…Może to być np. podłoga, lampa, czy blat w kuchni, jeśli precyzyjnie nie określicie elementu swojego zainteresowania, architekt wnętrz może błędnie zinterpretować Wasze oczekiwania i z tego samego zdjęcia wybrać do swojego projektu zupełnie inny element. Ważne, żeby inspiracje oddawały to, jaki efekt chcecie uzyskać w tym konkretnym wnętrzu. Przedstawianie wszystkich rzeczy, które Wam się podobają w kontekście aranżacji wnętrz, nie jest dobrym pomysłem, gdyż często podoba nam się bardzo dużo, różnych rzeczy. Postarajcie się wybrać spośród nich te, w których poczulibyście się, jak u siebie.