Jak przygotować się do pierwszego spotkania z architektem wnętrz?
Jeśli zdecydowaliście, że Wasze wymarzone wnętrze będzie profesjonalnie zaprojektowane i wybraliście projektanta, który pomoże Wam zrealizować to wyzwanie, to zastanawiacie się pewnie, jak przygotować się na pierwsze spotkanie.
Żeby maksymalnie wykorzystać czas w trakcie Waszego pierwszego spotkania z architektem wnętrz warto przemyśleć, jakie informacje chcemy mu przekazać.
Projektant poznając Was, będzie starał się prawidłowo odczytać różne komunikaty, które będziecie kierować w jego stronę. Dla niego najważniejsze, na tym etapie, jest zrozumienie Waszych potrzeb, preferencji i wyobrażeń o projektowanej przestrzeni.
W tym zadaniu możecie mu pomóc. Jasność i klarowność przekazywanych informacji, pozwoli na szybkie i bezproblemowe osiągnięcie satysfakcjonujących, dla obu stron efektów.
Pamiętajcie, że dla projektanta najbardziej naturalnym językiem jest język obrazu. Dobra komunikacja, poza tym co powiecie, zależy również od tego, jakie obrazy pokażecie na pierwszym spotkaniu.
Najważniejsze zagadnienia, które muszą być poruszone przed rozpoczęciem projektu to dostępność do dokumentacji technicznej, możliwość oględzin inwestycji, oczekiwania funkcjonalne i estetyczne oraz marzenia i oczekiwania względem projektowanej przestrzeni.
Materiały, które powinniście przygotować na spotkanie to rzut wnętrza oraz fotografie. Jeśli nie ma możliwości wykonania zdjęć, bo budynek nie jest jeszcze gotowy, dobrze jest zaopatrzyć się w inną dokumentację techniczną np. przekrój, rysunki elewacji itp.
Jeśli jesteście posiadaczami lokalu, sprzedawanego przez firmę deweloperską, możecie poprosić odpowiednią osobę o udostępnienie takich rysunków. Jeśli Wasz budynek został przygotowany, dla Was przez architekta możecie przedstawić efekty jego pracy projektantowi.
Mimo, że być może dla Was plany nie są niczym zrozumiałym, architekt wnętrz odczyta z nich wszystkie informacje, które pozwolą mu wyobrazić sobie Wasze wnętrze.
Jeśli nie ma możliwości przedstawienia, żadnej dokumentacji technicznej, najlepiej umówić się na terenie inwestycji, wtedy projektant sam dokona potrzebnych pomiarów.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie inspiracji. Mogą to być zdjęcia z gazet, pliki z portali wnętrzarskich lub własne zdjęcia zrobione u znajomych, czy w innych odwiedzanych miejscach. Niezbędne jest jednak omówienie ich z projektantem. Czasem na prezentowanych fotografiach podoba się Wam tylko część aranżacji…Może to być np. podłoga, lampa, czy blat w kuchni, jeśli precyzyjnie nie określicie elementu swojego zainteresowania, architekt wnętrz może błędnie zinterpretować Wasze oczekiwania i z tego samego zdjęcia wybrać do swojego projektu zupełnie inny element. Ważne, żeby inspiracje oddawały to, jaki efekt chcecie uzyskać w tym konkretnym wnętrzu. Przedstawianie wszystkich rzeczy, które Wam się podobają w kontekście aranżacji wnętrz, nie jest dobrym pomysłem, gdyż często podoba nam się bardzo dużo, różnych rzeczy. Postarajcie się wybrać spośród nich te, w których poczulibyście się, jak u siebie.